Rubriky
Nezařazené

Spotřební daň na zahřívaný tabák IQOS heets přišla se zpožděním

Česká republika podle odhadů přišla o stovky milionů korun kvůli nezdaněným nahřívacím IQOS cigaretám. Nejnovější typ cigaret heets, který se pouze zahřívá místo spalování, donedávna stále nepodléhal spotřební dani a stát tak přicházel každým dnem o obrovské částky peněz. Zákon o spotřební dani vstoupil v platnost teprve koncem března letošního roku, což je rok a půl po uvedení výrobku na trh. Oproti tomu na Slovensku byly tyto elektronické cigarety zdaněny okamžitě.

Ministerstvo financí uvedlo, že výrobek IQOS nepodléhá spotřební dani, protože v tomto ohledu chybí legislativa. Z výročních zpráv společnosti Phillip Morris International vyplývá, že od uvedení elektronické cigarety IQOS na trh bylo vykouřeno již přes 550 milionů cigaret HEETS. Státu tudíž uniklo na spotřební dani 400 milionů korun.

IQOS cigarety heets

Ministerstvo financí tvrdí, že celní správa vytvořila odborný posudek, na jehož základě se ministerstvo rozhodlo nezdanit nahřívané cigarety. Žádné takové posouzení, v kterém by bylo uvedeno, že česká legislativa zdanění neumožňuje, však resort nemá. Mluvčí ministerstva uvedl, že tomu tak je z důvodu, že ho vlastní právě celní správa. Ta se však proti tomuto tvrzení ostře prosadila a uvedla, že legislativa okolo těchto výrobků se ji netýká a vše je povinno řešit ministerstvo financí. Celní správa vydala pouze dva posudky ohledně cigaret HEETS, které se nijak netýkaly spotřební daně a vyžádala si je sama společnost PMI. Podle resortu produkt nemohl být zdaněn hlavně kvůli absenci prvku hoření cigarety. Na nehořící cigarety se podle nich daň nestahovala.

Spotřební daň pro cigarety www.IQOS.com byla schválena až v letošním roce v rámci daňového balíčku, který vyšel v březnu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *